Na kupno tej wkładki skusiłem się z nadzieją, że podniosę termikę mojego śpiwora puchowego zimowego z komfortem w 0C przynajmniej o te 5C. Dodatkowo niska waga ~400g przemawiała do mnie. Drugorzędną kwestią było dla mnie używanie samej wkładki w celach higienicznych w roli prześcieradła. [fb_button]
To nie będzie długi wpis. Przedstawię tutaj moją subiektywną ocenę.
W skrócie według producenta: „Wkładka Reactor Extreme znacznie zwiększa ciepłotę śpiwora poprzez wykorzystanie materiału 110g/m3. Jej przestronna konstrukcja jest lekko zwężona w obszarze stóp w celu zmniejszenia masy i zwiększenia sprawności cieplnej.” Dalej na wielu stronach oraz etykiecie produktu widnieje informacja o podniesieniu komfortu termicznego śpiwora nawet o +15C…
Okej… weryfikuje.
Zacznijmy od mitycznego +15C BZDURA. Kupując tę wkładkę nie brałem tego raczej na poważnie ale liczyłem na jakąś połowę tej wartości. W rzeczywistości może i podkreślę jeszcze raz to słowo może wartość ta będzie oscylowała w okolicy +2 do +5c. Materiał thermolite jest cienki i niema na świecie takiej magii niestety, która pozwoliła by na takie cuda. Dodatkowo z racji braku bocznego zamka wejście do śpiwora i tej wkładki staje się nieco karkołomne. Zatem jeśli rozważasz kupno tej wkładki jako docieplenie śpiwora według mojej opinii kompletnie nie warto.
Do czego wkładka będzie się nadawać ?
Przede wszystkim ciepłe i gorące lato do spania zamiast śpiwora. Spanie w schroniskach zamiast pościeli czy śpiwora ze względów higienicznych. Używanie jej w śpiworze jako prześcieradło dla higieny i łatwego czyszczenia w przeciwieństwa do prania śpiwora. W zasadzie tyle.
To jak podnieść w takim razie faktycznie komfort termiczny naszego śpiwora ?
O ile okres letnio – wiosenny nie stanowi wielkiego wyzwania tak późna jesień i zima stawia przed naszym sprzętem już wysokie wymagania. Zatem jeśli dysponujemy przyzwoitym śpiworem na warunki późno jesienne jak w moim przypadku puchowy śpiwór z komfortem w okolicy 0C jedynym rozsądnym sposobem podniesienia jego termiki jest użycie lekkiego drugiego śpiwora. Budżetowym rozwiązaniem będzie lekki letni syntetyk koniecznie w rozmiarze większym od naszego śpiwora głównego. Chodzi o to aby nie pogarszać właściwości termiczne puchu, przez kompresję drugim śpiworem. Puch działa najlepiej kiedy ma przestrzeń na rozprężenie i izolację warstwą powietrza w puchu. Sam korzystałem z Forclaz 500 Light z Decathlonu jest bardzo mały i lekki. Komfort podniósł mi się o jakieś 5C.
Drugą opcją zdecydowanie droższą ale uniwersalną jest kupno bardzo lekkiej puchówki letnio – wiosennej. Ja zdecydowałem się na śpiwór dość nietypowy w formie kołdry Sea To Summit Cinder Cd1 – Down Integrated Quilt, ważący poniżej 500g, który w połączeniu z ultralekką matą dmuchaną latem i wiosną daje mi komfortowy sen i waży w tym zestawie w sumie poniżej 800g. Natomiast zimą pozwoli mi spędzić noc w komplecie z drugą puchówką główną z komfortem w oC i sumarycznie pozwoli na nocleg w temperaturze do -10C. To mi wystarczy.
foto Thermolite Reactor Extreme:
Świetny i konkretny wpis. Dzięki za informacje!